HGS'de SMS dönemi başlıyor

HGS'de SMS dönemi başlıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, HGS ile ilgili yaşanan şikayetlerin sebebini tespit ettiklerini, sorunun bazı etiketlerin hatalı imal edilmesi, PTT'den alınan HGS'lerin bakiyesinin yenilenmemesi ve bazı plakalarda rakamların üzerine çivi gelmesinden kaynaklandığını söyledi.

Bakan Yıldırım son zamanlarda gündeme gelen ve birçok vatandaşın mağdur olduğu HGS şikayetleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

'Şikayetler doğru'

Yıldırım, trafiğe çıkmayan araçlara dahi HGS cezası kesilmesiyle ilgili şikayetlerin doğru olduğunu belirterek, 'Normalde plakalar altta klipsileri var, plakaların yazılı olduğu asıl plakalar koyuluyor. Plakada mesela sıfırın içine vida koyuluyor. Bu da sekiz gibi okunuyor ve de ilgisiz bir vatandaşın plakasına ceza kesiliyor. Bu hataların bedelini vatandaşa ödetmiyoruz' dedi.

'Bakiye yetersizliği'

Bankalardan alınan HGS'lerin bakiye bitmesi durumunda eksiye indiğini ancak PTT'den alınan HGS'lerde böyle bir durum olmadığını söyleyen Bakan Yıldırım, cezaların bazılarının bu nedenden kaynaklandığını açıkladı. Yıldırım bu konu üzerinde çalıştıklarını ve PTT'den alınan HGS'lerde de eksi bakiyeye düşme durumunun söz konusu olacağını bildirdi.

'Mağduriyet giderilecek'

Yıldırım bazı etiketlerin hatalı üretim olduğunu söyleyerek, '8 milyon HGS etiketinden bir kısmı imalat nedeniyle hatalı çıkıyor. Maalesef o etiket görevini yapmıyor. Bunlar tespit edildi. O şekilde etikete sahip olanların etiketi yenileriyle değiştirilecek, mağduriyet giderilecek. Sistemle ilgili teknik iyileştirmeler yapılacak' açıklamasında bulundu.

Cezalar SMS ile gönderilecek

Bakan Yıldırım cezaların bekletilmeden her cezalı geçişin SMS ile cep telefonlarına bildirileceğini söyledi. On gün içinde cezaya itiraz yapılırsa, ceza uygulanmayacağını, on günden sonra ceza uygulanabileceğini söyledi. Buna göre herkese üç ayda bir ceza bildirimleri yapılacak.

'Vatandaş itirazını yapsın'

Cezalardan etkilenen vatadanşların şikayetlerini yapmaları çağrısında bulunan Yıldırım, 'Cezalı bildirimle ilgili önce vatandaş itirazını yapsın. Ondan sonra biz gerekeni yapalım. Cezaları fazla ödeyenlerle ilgili alacakların kanunu var. Bir haksızlık varsa, bunu gidermek bizim görevimizdir. Bunun muhattabı aslında maliye bakanlığıdır. Maliye Bakanlığı'na biz sonucu paylaşacağız, vatandaşların mağdur olmaması için elimizden geleni yapacağız' dedi.